Akademia Przyrodnicza doświadczenie radości

Pasja obserwowania ptaków połączona z doskonałą znajomością terenu zapewnia ekscytujące przeżycia każdego poranka. Aktywny odpoczynek na świeżym powietrzu w gronie kilku osób jest okazją do nawiązania relacji i poznania niepowtarzalnej przyrody Roztocza.
Zarejestruj sięCiesz się obserwacją ptaków z Akademią Przyrodniczą
Obserwacja ptaków o poranku to prawdziwe emocje i pozytywna energia na cały dzień. Birdwatching połączony z jazdą na rowerze uskrzydla umysł i ciało. To elitarne zajęcie jest osiągalne dla każdego z nas.
Nadchodzące wyprawy
Proponujemy wyprawy rowerowe (Bird&Bike) i wyprawy terenowe (Bird&Car), które zapewniają obserwacje najciekawszych gatunków ptaków występujących na Roztoczu. Oferta jest na bieżąco modyfikowana i uwzględnia zmiany w liczebności poszczególnych gatunków ptaków, związane z ich biologią oraz aktualne warunki w środowisku.

Ptasi przystanek na Roztoczu 2.10

Ptasi przystanek na Roztoczu 3.10

Ptasi przystanek na Roztoczu 4.10

Ptasi przystanek na Roztoczu 5.10

Ptasi przystanek na Roztoczu 6.10

Ptasi przystanek na Roztoczu 7.10
Newsy z Roztocza
Pokląskwa (Saxicola rubetra)
Pokląskwa to ptak wędrowny spotykany na wilgotnych łąkach lub polach Roztocza. Przylatuje pod koniec kwietnia lub na początku maja, a odlatuje we wrześniu. Zimę spędza w tropikalnej Afryce. Samiec pokląskwy w szacie godowej ma pomarańczową pierś i gardło, ciemnobrązowy wierzch głowy i pokrywy uszne oraz szeroką białą brew i wąski biały wąs. Wyróżniające są białe elementy na ciemnych skrzydłach i biała nasada sterówek. Natomiast w szacie spoczynkowej jego upierzenie jest mniej kontrastowe – tak jak na zdjęciu. Ale zawsze, zarówno samiec jak i samica mają wyraźną, szeroką, jasną brew. Pokląskwę najczęściej obserwujemy, gdy siedzi na szczycie niewysokiego krzewu na polu, z którego obserwuje otoczenie. Jej pieśń jest krótka, zgrzytliwa i niezbyt melodyjna. Gniazdo buduje na ziemi w dołku, który jest dobrze ukryty pod kępą traw. Samica składa w drugiej połowie maja 5-6 jaj i sama je wysiaduje przez 12-14 dni. Młode opuszczają gniazdo po 13 dniach. Rodzice opiekują się potomstwem przez kolejne 2-3 tygodnie. Pokląskwa żywi się owadami, pająkami i dżdżownicami. Pokarm znajduje zarówno w powietrzu, jak i wśród roślin i na ziemi. Pokląskwa często bywa mylona z kląskawką, ponieważ obydwa gatunki występują w podobnych siedliskach (kląskawka w odróżnieniu od pokląskwy nie ma wyraźnych kremowych brwi). Obserwacja pokląskwy podczas wypraw terenowych jest atrakcją dla turystów na Roztoczu.
Oknówka (Delichon urbicum) buduje gniazdo
Jedną z trzech jaskółek która przylatuje do Polskie jest oknówka (Delichon urbicum). Swoje gniazda buduje na zewnątrz budynków, głównie w pobliżu okien. Oknówka spędza wiele godzin w locie unosząc się dość wysoko. W ciągu roku wyprowadza od jednego do trzech lęgów. Ptaki w gnieździe pozostają najpóźniej do końca września, a potem odlatują na zimowisko. Po ziemi oknówka chodzi niezgrabnie, głównie po to, by zebrać błoto do budowy gniazda. Budując swoje gniazdo z błota i suchych gałązek na ścianach budynków manewrując swoim ciałem jak zwinny akrobata. Pomaga sobie też ogonem i ostrymi pazurami. Zdarza się, niestety, że właściciele budynków zrzucają niemal gotowe gniazda, a czasem co gorsza, z młodymi jaskółkami, bądź jajkami. Apelujemy do: administratorów budynków, właścicieli domów i mieszkań - nie usuwajcie gniazd oknówek! , to jest prawnie zabronione. Oknówki są bardzo potrzebne, ponieważ żywią się muchami, komarami i innymi nieprzyjaznymi owadami. Jeśli oknówka zbuduje gniazdo to nie można go już usuwać. Można jedynie zabezpieczyć to miejsce przed zabrudzeniem, montując pod gniazdem półeczkę, zbierającą odchody. Zawsze warto mieć oknówkę w swoim sąsiedztwie, bo zjada owady, szczególnie te dokuczliwe dla człowieka i zwierząt. Jeśli nie pozwolimy lęgnąć się jaskółkom, to owady staną się dla nas uciążliwe i nieprzyjemne. Nie jesteśmy sami, żyją wśród nas ptaki, które są naszymi sprzymierzeńcami w walce z nieprzyjaznymi owadami. Pozwólmy im żyć i wychowywać swoje młode - to i wtedy nam będzie żyło się lepiej.
Młoda orzechówka (Nucifraga caryocatactes)
Orzechówka występują niezwykle rzadko na Roztoczu. Ten ptak zamieszkuje górskie i borealne lasy iglaste (sosnowe, limbowe jodłowe, mieszane) w Karpatach i Sudetach oraz na rozproszonych stanowiskach w innych częściach Polski. Dorosły ptak ma całe ciało brunatne z białymi plamkami w kształcie kropek, a na głowie ciemnobrunatną czapkę. Skrzydła ma czarne a podogonie białe. Orzechówka jest ptakiem wszystkożernym. Jej głównym pokarmem są nasiona z szyszek, orzechy laskowe, żołędzie, czasem mięsiste owoce, a latem drobne bezkręgowce. Obserwowana od kilku lat para orzechówek na Roztoczu wreszcie doczekała się swojego potomstwa. Jak widać na zdjęciu, młoda orzechówka dorównuje wielkością dorosłym ptakom i potrafi już głośno hałasować. Jej upierzenie jest nieco jaśniejsze niż ptaka dorosłego i jasne plamki na brzuchu nie są jeszcze wyraźne. Orzechówki odzywają się twardym, skrzeczącym głosem charakterystycznym dla tego gatunku. Spotkanie młodych orzechówek na Roztoczu to niecodzienne wydarzenie dla obserwatorów ptaków.
Rodzina srokoszy (Lanius excubitor)
Łąka to jedno z ciekawszych miejsc do obserwacji ptaków, szczególnie wiosną i latem. Wczoraj podczas wyprawy rowerowej było fantastyczne spotkanie z rodziną srokoszy/Great Grey Shrike (Lanius excubitor). Najpierw pokazała się para rodzicielska srokoszy, która czuwała w pobliżu ukrytych w młodej sośnie dwóch podlotów srokoszy. Młode ptaki, co było dla mnie zadziwiające, nieruchomo siedziały ukryte pomiędzy młodymi pędami sosny, co stworzyło doskonałą okazję do zrobienia filmu. Jak wiadomo, ich zachowanie związane jest z zachowaniem ich własnego bezpieczeństwa. To była niezwykle emocjonująca obserwacja. Srokosz, jest ptakiem drapieżnym obecnym na Roztoczu przez cały rok. Poluje na duże ofiary, takie jak myszy czy drobne ptaki. Ma zwyczaj gromadzenia zapasów pokarmu, który nabija na kolce ciernistych krzewów.
Strona 1 z 22