+48 605 261 036

Wybierz swój język

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nam z piękną choinką i świątecznymi dekoracjami. Na różnych materiałach, serwetkach, pościeli, ściereczkach, bombkach, itp.  często przewijają się ptasie motywy, nie wspominając już o kartach świątecznych, gdzie ptasie wizerunki królują. Jakie gatunki ptaków są wykorzystywane do dekoracji świątecznych ? Otóż głównie te, które aktualnie można zobaczyć za oknem lub spotkać w terenie. Należą do nich: gil, bogatka, modraszka, jemiołuszka, rzadziej mysikrólik, raniuszek czy wróbel. Najczęściej jednak używany jest wizerunek rudzika i to zapewne jest związane z legendą o nim.

Jak głosi ta legenda, Maryja zajęta opieką nad nowonarodzonym Jezusem, poprosiła zwierzęta obecne w Stajence o opiekę nad płonącym ogniskiem. Żadne z nich nie chciało delikatnie dmuchać w żar, poza małym brązowym ptaszkiem. Był to właśnie młodociany osobnik rudzika, który nie ma jeszcze charakterystycznego dla gatunku odcienia pomarańczy. Mały, ale bardzo żwawy ptaszek, dmuchał i wesoło podśpiewywał wokół ogniska, tak że Jezuskowi było w żłóbku ciepło. Jednak w pewnym momencie jeden z płomieni buchnął z wielką siłą i poparzył ptaszkowi brzuszek. Na prośbę Maryi, w nagrodę za pomoc i odwagę, plamka po oparzeniu stała się prawdziwą ozdobą rudzika.

Rudziki migrują na zimę do Afryki. Jednym z ich przystanków jest Izrael. A, że są świetnymi nocnymi lotnikami, być może trafiły do Betlejem. W ostatnich latach coraz częściej rudziki zimują w Polsce i można je obserwować w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Spacer połączony z obserwacją ptaków (birdwatching) to najlepsza forma spędzenia czasu wolnego w święta.

Skip to main content